Nápady a inspirace

Šablony s dekorativní omítkou

Šablony s dekorativní omítkou

Rádi bychom vás inspirovali k experimentům s použitím šablony, které přesahují pouhé přemalování vzoru na zeď. V tomto článku vám představíme velmi oblíbený způsob zdobení stěn dekorativní omítkou.

Nepochybně vypadá úžasně a jeho výroba není tak obtížná, jak by se mohlo zdát. Dekorativní omítka, zejména ta, která imituje architektonický beton, nabízí neomezené možnosti tvorby. Snadno se nanáší a nevyžaduje velké zkušenosti s manipulací se zednickou lžící a omítkovou hmotou.

vyrobeno | dekoracyjne.com.pl

K vytvoření prostorové výzdoby pomocí šablony můžeme použít různé materiály, například: tvrdou sádru, akrylátovou omítku, travertinovou omítku, štuk, jakoukoli dekorativní strukturální omítku, a dokonce i obyčejný sádrový tmel bude perfektní. Volba závisí pouze na tom, jakého konečného výsledku chceme dosáhnout. Jejich smícháním s různými přísadami, jako jsou třpytky, kovový prach, dekorativní písek, fluorescenční prášek nebo jednoduše pomocí dekorativní barvy, můžeme vytvořit jedinečný dekorativní prvek, který každého potěší.
Nejdůležitější fází při vytváření dekoru je příprava podkladu. Zde je třeba věnovat zvláštní pozornost důkladnému očištění povrchu od případných nečistot nebo nerovností a preciznímu nanesení základního nátěru nebo podkladové barvy, aby náš dekor dobře držel.

vyrobeno | dekoracyjne.com.pl

Když nastane nejočekávanější okamžik, tedy vytvoření vzoru, můžeme být omezeni pouze svou představivostí. Způsoby provedení se liší. Někteří, kteří chtějí získat konvexní vzor, přilepí šablonu k povrchu a nanesou na ni strukturní hmotu – to je nejčastěji používaná metoda. Ostatní, kteří chtějí vytvořit konkávní vzor, jej získají vtlačením šablony do předem naneseného materiálu. Pak vypadá neobvykle, ale stejně úžasně.

vyrobeno | winnybrush

Je důležité, aby byla šablona správně připevněna. Nesmíte také zapomenout na to, že ji musíte z povrchu ihned odstranit a po zaschnutí nanesené hmoty ji oprášit nebo uhladit, abyste se zbavili zhrubnutí a ostrých hran, samozřejmě pokud je naším cílem získat hladký povrch. Nakonec lze na vzor nanést akrylový lak, ale není to nutné. Doplněním hmoty o přísady nebo dotvořením dekoru s nimi můžete získat třpytivou mandalu vystupující ze zdi nebo tečky s 3D efektem, které díky svým fluorescenčním vlastnostem získají konvexnost.

vyrobeno | winnybrush

Jak vidíte, šablona opravdu není tak děsivá a spokojenost s odvedenou prací je zaručena.

Inspirativní vzory z našich kolekcí šablon…