Nápady a inspirace

Šablony od nuly…

Šablony od nuly...

Historii šablonování již znáte. Dnes vás zveme k nahlédnutí do zákulisí výroby – ukážeme vám, jaké jsou současné způsoby vytváření šablon, vysvětlíme vám, z jakých materiálů se vyrábějí, a povíme vám něco o našich výrobních řešeních.

Vytváření šablon doma je triviálně snadné. Stačí přenést zvolený vzor na pevný materiál a vystřihnout části, které chcete namalovat. Dekoraci lze vytisknout na arch a poté vyříznout nožem na karton nebo silnou fólii. Nespornými výhodami těchto šablon jsou: velmi individuální charakter tvorby, celá škála možností výběru vzoru a nízká cena. Za zvážení však stojí kvalita zpracování. Bohužel u tohoto druhu ruční práce musíte počítat s tím, že se jedná o jednorázovou záležitost – pokud chcete namalovat několik vzorů, potřebujete stejné množství šablon. To je časově náročné a znamená to, že se ornamenty mohou od sebe lišit nepravidelnými výřezy.


Ale co hotové šablony?


Výběr hotové šablony nám jistě ušetří spoustu času spojeného s její přípravou a dostupná škála vzorů by měla uspokojit různé vkusy. Při rozhodování o koupi byste si měli prohlédnout varianty, které jsou na trhu k dispozici. Malířské šablony dělíme na jednorázové a opakovaně použitelné. První z nich jsou obvykle vyrobeny ze samolepicí fólie, která umožňuje snadné připevnění výrobku na zdobené místo. Po namalování vystřižených fragmentů šablonu odtrhnete a tím vaše práce končí. Nespornou výhodou tohoto řešení je přesnost, s jakou samolepicí fólie přilne. Díky tomu hrozí malé riziko odkapávání barvy. Na druhou stranu je opakovaně použitelná šablona investicí do výzdoby velké plochy interiéru. Tento výrobek je o něco dražší než jednorázová verze, ale rozhodně levnější než tapety. Při výběru jednorázové verze se předem rozhodneme, že budeme zdobit pouze na určitém místě a v určité velikosti. Při vytváření kompozice se musíme rozhodnout pro nákup několika šablon, což se může ukázat jako dražší než volba opakovaně použitelné verze. Další výhodou víceúčelové varianty je možnost zrcadlení vzoru. Stačí ji otočit, abyste získali jiný pohled na design, a dekorace se tak stane atraktivnější.


V případě šablon můžeme také hovořit o rozdělení na způsoby jejich výroby – mohou být vypalovány laserem nebo vyřezávány nožem. Laser funguje nejen pro kovové výrobky. Své uplatnění našel také při stříhání přírodních i umělých tkanin. Světelný paprsek je extrémně rychlý, což zefektivňuje výrobu. Nástroj se opotřebovává méně často, a to i při použití velmi složitých dekorativních prvků. Laser kontrolovaně taví vzorové dílky, takže okraje by měly mít hladký povrch, i když okraje mohou zhnědnout. V tomto případě by se měl při výrobě používat stlačený vzduch. Práce s nožem zaručuje přesnost každého řezu. I ty nejmenší části ornamentu budou při vyřezávání stejně přesné jako v grafickém programu. Hrany jsou hladké, nedělají nepořádek a netvoří se na nich boule, které mohou vzniknout například při vypalování plastu laserem. Nevýhodou této techniky je však časté opotřebení nože, které zvyšuje provozní náklady.


A teď něco o nás:


Naše šablony jsou vyrobeny z 0,3 mm silné pružné polypropylenové fólie, takže dokonale přilnou k rovnému povrchu. Používáme vysoce kvalitní nože, aby naše stroje mohly vytvářet vzory s co největší přesností. Odmítli jsme použití laserového řezání, abychom se vyhnuli spáleným a nerovným kusům materiálu. To by znemožnilo přesné přemalování vzoru – barva by mohla pod šablonou stéct a zanechat nevzhledné stopy, které by již nebylo možné označit za dekorativní. Používáme plast, který je plně recyklovatelný, takže i po maximálním použití může šablona získat další život. Tloušťka materiálu umožňuje použití šablony v různých technikách – od nejjednoduššího nátěru až po složité úpravy pomocí strukturální pasty a dekorativní omítky.