Nápady a inspirace

DIY techniky – scrapbooking

DIY techniky - scrapbooking

Skutečná lahůdka pro kreativní lidi. Nápaditý a relaxační způsob trávení volného času. Umělecký koníček. Tak lze popsat oblíbenou metodu řemesel, kterou je scrapbooking. V dnešním příspěvku vám představíme, co je to za techniku, jak s ní začít pracovat a proč se vyplatí používat malířské šablony.

 

Co je to scrapbooking?

 

Scrapbooking není nic jiného než kombinování různých technik, barev, vzorů, dekorací, materiálů a textur. Díky tomu lze vytvářet umělecká díla na jednoduchých předmětech – fotoalbech, krabičkách, blahopřáních, pozvánkách a mnoha a mnoha dalších. Samotný název scrapbooking vznikl spojením slov scrap a book, což lze přeložit jako album. Tradice používání této metody pochází ze Spojených států, kde ženy v domácnosti vytvářely rodinné kroniky ve formě zdobených alb. Lze tedy usuzovat, že první scrapbookové práce byly velkou improvizací materiálů, dekorací či výřezů z věcí, které byly těmto kreativním dámám po ruce. Dnes se scrapbooking neomezuje pouze na fotoalba. V současné době můžete touto metodou zdobit různé předměty, které se mohou stát nádhernými nositeli vzpomínek, a při jejich vytváření jsme omezeni pouze svou fantazií!

 

Scrapbooking – jak začít?

 

Své scrapbookingové dobrodružství byste měli začít se základními psacími potřebami, ale také s otevřenou fantazií. Jde přece o to být kreativní, dobře se bavit a možná si i osvojit nového koníčka. Záleží také na tom, jaký máme plán výzdoby. Pokud vytváříte fotoalbum, budete potřebovat jeho základ, na kterém budete pracovat. Kromě toho budou potřeba barevné papíry, nůžky a lepidlo. Pak můžete přemýšlet o stuhách, stužkách, krajkách, kamíncích, razítkách a dalších materiálech, které budou nejlépe odrážet nám nejbližší styl práce. Jedním z takových doplňků může být i opakovaně použitelná plastová šablona!

 

Proč se vyplatí používat malířské šablony pro scrapbooking?

 

Plastová šablona může být skvělým doplňkem pro práci s metodou scrapbooking. Je to alternativa pro lidi, jejichž kreslířské dovednosti jsou na poněkud nižší úrovni. Kombinace dostupné palety barev a vzorů bude jedinečným doplňkem vytvořeného díla. Kromě toho lze naše šablony použít k obkreslení obrysů pro výřezy a můžete tak učinit libovolně mnohokrát. Vždyť marocký čtyřlístek nemusí být vyroben jen z jednoho druhu papíru! Šablonu lze také použít k nakreslení tvarů a následnému vyplnění vzoru libovolnými dekorativními materiály. Růže vyplněné sušenými okvětními lístky a listy? Knoflíková ozubená kola? Proč ne!

 

Podívejte se na celou naši Nakleo Arts & Crafts Collection, ze které můžete vytvořit skvělá scrapbookingová díla!