Nápady a inspirace

6 praktických tipů pro šablonování

6 praktických tipů pro šablonování

Náhodné stříkání barvy na povrch šablony není tou správnou metodou, proto jsme pro vás shromáždili šest tipů, které vám usnadní práci se šablonami a umožní dosáhnout požadovaného efektu.

Tip č. 1: Metoda suchého štětce

Jaké je podle našeho názoru nejdůležitější pravidlo šablonování? Zbavte se přebytečné barvy ze štětce! Nástroj by měl být po každém vyprázdnění téměř suchý. Správné šablonování je proto založeno na nanášení několika vrstev barvy. Díky tomu bude vzor rovnoměrně pokryt barvou a téměř bez nežádoucího úniku barvy pod šablonu.

Tip č. 2: Bezpečné upevnění šablony

Než začnete vzor malovat, musíte se ujistit, že se šablona při malování nepohne. Bezpečné připevnění šablony k povrchu výrazně omezí únik barvy. Ve většině případů postačí malířská páska s nízkou přilnavostí, například 3M ScotchBlue. Díky tomu se nebude odlupovat základní barva. Maskovací pásku vždy odstraňujte pomalu a táhněte ji pod úhlem.

Tip č. 3: Klepněte směrem ke středu

Co je to poklepávání barvy? Tato technika spočívá v nanášení barvy štětcem krátkými, lehkými pohyby poklepáváním na povrch. To je velmi důležité, pokud chcete dosáhnout rovnoměrného povrchového nátěru bez úniku barvy. Tahy štětcem ze strany na stranu nebo příliš silné tlačení mohou způsobit nevzhledné prosvítání barvy. Malujte ze strany šablony směrem ke středu, abyste se ujistili, že se vzor přesně odráží a okraje jsou rovnoměrné a hladké. Nejlepší je použít kulaté houbové štětce na šablony nebo štětce s plochými štětinami.

Tip č. 4: Nejprve trpělivost

Po natření je důležité nechat barvu zaschnout. Naprosto chápeme, že to není snadné a že byste se na vzor rádi podívali hned, ale radíme vám, abyste to nedělali! Stačí počkat 5-10 minut, než se první vrstva ustálí. Nedostatečně zaschlá barva se může při odstraňování šablony z natřeného povrchu rozmazat a zkazit vaši práci. Příliš dlouhé čekání může způsobit, že se barva přilepí na šablonu a odloupne se z povrchu spolu s ní.

Tip č. 5: Spojovací mosty

Spojovací můstky jsou prvky, které umožňují vyříznutí šablony a drží ji pohromadě. Bez mostů by mnoho vzorů nebylo možné vyrobit. Někteří lidé si jejich přítomnosti vůbec nevšímají a považují je za ucelený prvek vzoru, jiní se jich raději zbavují. Není nic jednoduššího! Po dokončení práce vyplňte mezery tenkým štětcem a nechte zaschnout. Není třeba se obávat, že by to změnilo výsledný efekt, protože vzory jsou připraveny tak, aby vypadaly profesionálně jak s můstky, tak bez nich.

Tip č. 6: Drobné opravy

Po dokončení práce, když se konečně můžete těšit z výsledného efektu, si najednou všimnete jednoho prvku, který celý vzor narušuje. Nebojte se předem! Pokud se jedná o malý bod, můžete jej bez obav přetřít barvou podobnou barvě natřeného povrchu nebo jej zkusit jemně setřít. Můžete se také usmívat a přijmout nedokonalost, vždyť jde o ruční práci.