Nápady a inspirace

Very Peri – úžasná barva roku 2022 podle Pantone

Very Peri - úžasná barva roku 2022 podle Pantone

Společnost Pantone každoročně vybírá barvu, která se stane hlavním odstínem pro celou sezónu. Jaká barva byla letos vybrána? Co je to Very Peri? Jak ji přidat do interiéru? Ke kterým šablonám se hodí nejlépe? S jakými dalšími barvami ji můžete kombinovat? Na všechny tyto otázky odpovíme v tomto článku!

Pantone Institute – organizace milující barvy

Americký institut Pantone byl založen v roce 1963 z iniciativy Lawrence Herberta. Vytvořil inovativní metodu vývoje, identifikace a přiřazování barev – tzv. Systém shody Pantone. Odstíny se zapisují pomocí čísel, která zohledňují i takové vlastnosti, jako je metalicita a fluorescence. Výsledkem je, že barvy nevznikají při míchání barev během tisku na plochu (jako ve stupnici CMYK). Určitá jednotnost stupnice Pantone znamená, že barevný výtisk bude vždy vypadat stejně. Společnost si získala velké uznání po celém světě. Všechny publikace Pantone Institute jsou v současnosti považovány za jeden z nejdůležitějších zdrojů informací o barvách.

Very Peri – barva roku 2022

Tým odborníků institutu Pantone každoročně vybírá barvu, která bude v popředí všech trendů v interiérovém designu i módě. Po loňské sadě dvou odstínů – Osvětlení a Ultimativní šedá – symbolizující odpor, ale také optimismus a naději, tolik potřebné v době pandemií, je čas na jednu barvu. Pro 23. ročník, Very Peri 17-3938 byla vybrána na základě výzkumu a analýzy. Podle společnosti má kombinace modrofialového odstínu s nádechem teplé červené, odkazující na květinu periwinkle, uvolnit uměleckou duši, povzbudit kreativitu a vynalézavost, symbolizovat globální transformaci po období izolace, posílit sebevědomí a také odkazovat na umělecký, virtuální svět.

Jak zařídit interiér s Very Peri odstínem?

Prezentovaný modrofialový odstín může být navzdory svému klidu v nadměrné míře příliš dominantní. Nicméně při jeho použití máme mnoho možností pro jedinečný styling. Kromě tradičního pokrytí celé stěny nebo její části barvou, Very Peri se vyplatí použít i při šablonování dekorativních detailů, jako jsou např. “Mandala”. Šablonovitý vzor imitující dlaždice, např. “Valetta”, bude v této barvě také vypadat skvěle, zejména na bílém nebo šedém pozadí. Very Peri lze také zavést s doplňky do interiéru. Vázy, polštáře, přehozy na postele nebo jiné textilie oživí tlumené, pastel místnosti, zejména v ložnici a obývacím pokoji, které budou klidným a pohodlným místem k odpočinku.

Very Peri - úžasná barva roku 2022 podle Pantone

Které barvy můžete kombinovat s barvou Very Peri?

Ideální kombinace pro Very Peri bude neutrální bílá, s níž bude modrofialová barva dokonale exponovaná a upoutá pozornost. Na druhou stranu bílá barva doplňků pro pokoje vymalované v letošní barvě dodá interiéru uměřenost a eleganci. Různé odstíny žluté nebo zlaté v kombinaci s Very Peri bude moderní kombinací vhodnou do mnoha interiérů. Černá a šedá ve stylu glamour s popsanou barvou vytvoří jedinečné uspořádání. Díky tomu je Very Peri jednoznačnou odpovědí na potřeby různých dekorativních trendů.

Napsat komentář