Nápady a inspirace

3 nejlepší nástroje pro šablonování

3 nejlepší nástroje pro šablonování

Který nástroj nám usnadní práci, je nejčastější otázkou při začátcích výzdoby interiéru. Pokud se rozhodnete vytvořit dekorace vlastníma rukama pomocí malířských šablon, je pro efektivní výsledek rozhodující výběr vhodných štětců nebo válečků. V tomto příspěvku vám ukážeme, který nástroj bude vhodný k malování našich vzorů a dosažení požadovaného konečného efektu.

#1: Houbový štětec

Nejlepší nástroj pro začátečníky i pokročilé dekoratéry. Houbové kartáče jsou ideální pro detailní práce, zejména pro malování drobných detailů vzorů. Nakonec právě ve zdokonalení vzoru spočívá největší tajemství dokonalého konečného výsledku! Díky tejpování (více o této metodě se dozvíte později v kapitole tomto příspěvku) můžete přesně natřít jakýkoli povrch bez viditelných a často nežádoucích tahů štětcem. Houbičky jsou také úsporné, pokud jde o spotřebu barvy, a pokrývají vzor barvou konzistentně. Pokud se navíc věnujete různým technikám výroby ornamentů, budou tyto malé nástroje ideální pro decoupage či scrapbooking. Díky nim dosáhnete zajímavě vypadajícího efektu stárnutí nábytku nebo stínování a kombinování barev. Další výhodou je snadné čištění. Po skončení práce stačí štětce omýt vlažnou vodou a budou připraveny k dalšímu použití.

#2: Kartáč s přírodními štětinami

Kartáče z přírodních štětin splní požadavky i na husté olejové barvy, takže se osvědčí nejen při dekorování, ale i při náročných malířských pracích. Navíc si při malování můžete všimnout, že zanechávají přirozené stopy po tazích štětce, které dodávají vzorům umělecký charakter. Díky své odolnosti se nepoškodí a udrží si krásné štětiny po dlouhá léta. Vyžadují však krátkou předchozí přípravu – před každým malováním je třeba je namočit, aby nasákly menší množství barvy. Existuje také řešení pro suché a lepkavé štětiny – lze je čistit různými prostředky, včetně octa, lihu a terpentýnu.

Jak vybrat vhodný štětec?

Dobrý kartáč by měl mít štětiny různé délky – jednotlivé štětiny se od sebe mohou lišit maximálně o 1 mm. Toto uspořádání umožní lepší roztírání barvy na nerovném povrchu. Kromě toho je třeba zkontrolovat, zda z kartáčku nepadají štětiny. Při kartáčování štětin můžete vidět, jak spolehlivě jsou slepené.

#3: houbové válečky

Nejlepší řešení pro pokrytí větší plochy. Stejně jako houbové štětce je váleček velmi savý, díky čemuž roztírá barvu rovnoměrně a bez zbytečného rozstřikování na natíraný povrch, čímž minimalizuje tvorbu šmouh. Válečky se také snadno čistí – stačí je omýt vlažnou vodou a mýdlem a po vysušení jsou připraveny k další práci. Tento nástroj je bohužel ideální pouze pro dokonale hladké povrchy, jako jsou stěny. Případné hrubé prvky bude třeba doladit dalšími nástroji určenými pro dokončování detailů. Nicméně pokud potřebujete co nejdříve pokrýt velký vzor, jako je např. Velký kruh – Velká tečka, bude váleček tou nejlepší volbou!

Vyplatí se vyzkoušet všechny nástroje, abyste našli správnou pracovní metodu. Zveme vás, abyste si prohlédli naši nabídku malířského příslušenství, které vám rozhodně usnadní práci. Doufáme, že vám tento příspěvek pomůže vybrat vhodné nástroje!