Nápady a inspirace

4 tipy pro malování na tkaniny

4 Tips for Painting on Fabrics

Tropické tričko

Zajímá vás, jak obnovit staré, dlouho nenošené tričko? Chcete nudnou bavlněnou tašku obohatit o zajímavý barevný prvek? Nebo jste si potřísnili oblečení a žádný odstraňovač skvrn to nezachrání? Pokud ano, jste na správném místě! V tomto příspěvku vám krok za krokem ukážeme, jak malovat na látky, jaké nástroje budete potřebovat, a dáme vám několik tipů, které vám práci výrazně usnadní!

Budete ji potřebovat:

  • šablona "Tropický Ráj"
  • bavlněné tričko
  • barvy na textilie
  • houbové kartáče
  • malý štětec na konečnou úpravu
  • lepicí páska
  • kartonový podklad
  • zásobník na barvu
  • voda
TIP Č. 1

PŘÍPRAVA MATERIÁLŮ

Látka, kterou jsme se rozhodli použít pro práci, je bílé bavlněné tričko. Aby bylo malování co nejjednodušší a nejtrvanlivější, vyplatí se zvolit kvalitní bavlnu nebo len. Před malováním je třeba tričko vyprat. Díky tomuto kroku odstraníte veškeré chemikálie a nečistoty, které zůstaly z výrobního a přepravního procesu. Nezapomeňte však použít změkčovač tkanin – mohl by snížit savost materiálu. Následně oděv důkladně vysušte a vyžehlete. Jakékoli záhyby by znesnadnily vytvoření vzoru. Poté vložte do středu trička kartonovou podložku, která chrání zadní stranu látky před nežádoucím prosáknutím barvy.

TIP Č. 2

VZOR A BARVA

Vytvoření tropického trička vyžaduje výběr správných barev a vzorů. Díky šablonám můžete namalovat jakékoliv listy – banánové, palmové nebo monstery. Můžete je také všechny zkombinovat a vytvořit skutečný prázdninový design! Než začnete malovat a hrát si s barvami, promyslete si kompozici, kterou chcete získat. Použití několika různých vzorů vyžaduje podrobné plánování uspořádání. Pokud si však vyberete hotový dekor, jako je např.
“Tropical Paradise
, můžete ihned začít lepit šablonu na látku pomocí maskovací pásky. Ale co barvy? Výběr barev na textil je obrovský! Nezapomeňte však, že nemusíte kupovat celou barevnou tabulku najednou. Různé odstíny zelené, modré nebo žluté jsou ideální pro tropické vzory.

TIP Č. 3

MALOVÁNÍ

Zdobení tkanin je s použitím správných nástrojů velmi jednoduché. Houbové štětce budou fungovat perfektně, protože díky nim můžete rychle a přesně pokrýt vzor. Naopak pro drobné, detailní prvky nebo doladění použijte malý štětec s tuhými štětinami. Když máte takto připravené výrobky, můžete začít malovat! Textil nemá rád “suchý štětec” – vždy naneste dostatečné množství barvy, abyste mohli udělat celý tah. Kromě toho se barvy na textil dobře kombinují s vodou, díky čemuž se mohou ředit a lépe roztírat po materiálu. Takový postup vám umožní vytvořit umělecké rozmazání nebo stínování. Nezapomeňte také, že zředěním barev se vyhnete efektu krusty na tričku.

TIP Č. 4

VYLADĚNÍ

Po dokončení práce můžete šablonu z trička ihned opatrně odstranit a zároveň dávat pozor, abyste vzor nerozmazali. Natřená látka by měla schnout při pokojové teplotě asi 24 hodin. Dalším důležitým krokem je zachování vzoru, aby nevybledl nebo se nesmyl. Usušené tričko stačí obrátit naruby a vyžehlit. Teplota umožní, aby barva lépe pronikla do fieber materiálu, což ji učiní odolnou vůči čištění jakýchkoli nečistot. Takto dobře připravené tričko lze prát na 40 stupňů.

Napsat komentář